Muzeum Nordyckie

Wizyta w Muzeum Nordyckim pozwala zapoznać się ze szwedzką kulturą materialną ostatnich kilku wieków. Ponad 1,5 miliona zgromadzonych tu eksponatów przybliża turystom pojęcie „szwedzkości” i pokazuje, na czym polega dawny, tradycyjny styl życia Skandynawów, a na czym polega on dziś. Zwiedzanie muzeum to fascynująca podróż po szwedzkich regionach oraz spotkanie z rozmaitymi, zamieszkującymi Szwecję na przestrzeni wieków grupami społecznymi.

Muzeum Nordyckie (szw. Nordiska Musset) usytuowane jest w północno – zachodniej części wyspy Djurgarden. Jego założenie zawdzięczają Szwedzi Arturowi Hazeliusowi – miłośnikowi szwedzkiej kultury ludowej i badaczowi rodzimego folkloru. Hazelius, zatroskany rozwojem industrializacji, a wskutek tego dezintegracją tradycyjnych struktur społecznych i ich wartości, zaczął na pocz. lat 70 – tych XIX w. gromadzić sztukę ludową i przedmioty codziennego użytku. Już w 1873 r. otworzył on Kolekcję skandynawsko – etnograficzną, która kilka lat później zmieniła nazwę na Muzeum Nordyckie. Całą kolekcję przekazał Hazelius Szwedom, a w celu powiększania kolekcji placówki powołał on specjalną fundację (działa ona zresztą do dziś). Na potrzeby szybko powiększających się zbiorów, w latach 1888 – 1907, wybudowany został gmach Muzeum Nordyckiego. Oddany do użytku budynek miał być pierwotnie zachodnim skrzydłem zdecydowanie większego kompleksu muzealnego, ale ostatecznie nie został on rozbudowany. Ale i rozmiary tego tylko samego „skrzydła” robią naprawdę wrażenie, dość powiedzieć, że gmach ten, do czasu wybudowania w 1989 r. areny Globen, był największym budynkiem świeckim w całej Szwecji. Okazały hol główny ma 126 m długości i 24 m wysokości, a jego górną galerię podtrzymuje 60 marmurowych kolumn.

Muzeum Nordyckie zachwyca bogactwem i różnorodnością zbiorów. W holu wejściowym wita turystów ogromny posąg króla Gustawa I Wazy – posąg jest nie tylko hołdem dla założyciela dynastii Wazów i twórcy nowożytnego państwa szwedzkiego, ale także pewnym wyznacznikiem ram czasowych zbiorów. W Muzeum Nordyckim są bowiem prezentowane wytwory kultury materialnej od lat 20 – XVI w., czyli od czasu wstąpienia na tron Gustawa I Wazy. Dalej trudno jest się już nie pogubić w gąszczu eksponatów. Można tu bowiem zobaczyć m.in. tradycyjne buty rybackie, srebrne i złote korony dla panien młodych, wykonane przez Lapończyków z kości i skór zwierząt wyroby codziennego użytku, rozmaite stroje ludowe, naczynia, meble czy też paradne zaprzęgi. Osobne miejsce poświęcone jest też w Muzeum Nordyckim twórczości Augusta Strindberga.

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 3.5/5 (2 votes cast)
Muzeum Nordyckie, 3.5 out of 5 based on 2 ratings

Dodaj opinię o tym miejscu