Muzeum Okrętu Waza

Odkrycie i wydobycie okrętu „Waza” było jednym z największych w XX w. przedsięwzięć na rzecz zachowania europejskiego dziedzictwa historycznego. Nic dziwnego więc, że Muzeum Okrętu „Waza” jest dziś najczęściej odwiedzaną placówką muzealną w Sztokholmie i że od pocz. lat 90 – tych przewinęło się przez nią ponad 30 mln turystów.

Muzeum Okrętu „Waza” (szw. Vasamuseet) usytuowane jest w północno – zachodniej części wyspy Djurgarden. Sam gmach muzeum zbudowany został w latach 1987 – 1990, według projektu przygotowanego przez pracownię architektoniczną Månsson Dahlbäck Arkitektkontor. Budynek został wzniesiony w momencie, gdy dobiegała końca konserwacja wydobytego z dna morza w 1961 r. okrętu „Waza”. XVII – wieczny wrak odkrył w poł. lat 50 – tych badacz Anders Franzen, a prace nad jego podniesieniem trwały blisko cztery lata. To spektakularne, jak na owe czasy przedsięwzięcie, zakończyło się sukcesem, mimo iż na jego efekty trzeba było czekać ponad 3 dekady.

Okręt „Waza” zbudowany został w latach 20 – XVII w., w czasie, gdy Europa pochłonięta była wojną (w latach 1618 – 1648 toczyła się wojna trzydziestoletnia). Okręt „Waza” miał być nie tylko jedną z najważniejszych jednostek szwedzkiej floty wojennej, ale miał też, na co wskazuje jego nazwa, upamiętniać Gustawa I Wazę – pierwszego monarchę z dynastii Wazów. I to właśnie dlatego, budowany przez 2 lata statek, został ozdobiony blisko 700 rzeźbami. Imponujące były też rozmiary okrętu – „Waza” był długi na 69 m, miał wyporność standardową 1300 ton, a na jego trzech masztach można było rozwinąć 10 żagli. Cały okręt zbudowany został z drewna dębowego, a jego 64 działa odlane zostały z brązu. „Waza” wyruszył ze sztokholmskiego portu w 1628 r., a wydarzenie to było na tyle uroczyste, że brał w nim udział sam król Gustaw II Adolf. Pech chciał, że wskutek silnych podmuchów wiatru, okręt zatonął bardzo niedaleko portu, prawdopodobnie na oczach króla, dworu i tysięcy poddanych.

Okręt „Waza” poddany został wieloletniej konserwacji i udało się go niemal w 100 proc. zrekonstruować. Statek zachował się w tak dobrym stanie, ponieważ przyczyną jego zatonięcia nie był wybuch, ani pożar. Wraz z wrakiem na początku lat 60 – tych wydobyto szczątki marynarzy, a także ponad 20 tys. różnych przedmiotów, obejmujących żagle, narzędzia, odzież monety, a także przedmioty codziennego użytku i butelki rumu. Dziś wiele z tych przedmiotów eksponowanych jest w muzeum, można tu zatem zobaczyć chociażby fajkę do tytoniu, drewniane łyżki czy też zestaw do gry w tryktraka (nowożytnej gry planszowej). Warto też wiedzieć, że poddane konserwacji żagle z okrętu „Waza” należą dziś do najstarszych zachowanych żagli na świecie.

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Muzeum Okrętu Waza, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj opinię o tym miejscu